Marek Langiewicz

Strona domowa (wersja 0.09)

zdjęcie

email
marek.langiewiczXgmail.com (gdzie X=@ :P)
skype
langara
CV
langiewicz_cv.pdf

Spis treści

Moje projekty

Rekrutacja
Program zarządzający bazą danych pracowników. Mój największy projekt wykorzystujący cross platformową bibliotekę wxWidgets. Działa pod Linuksem i Windowsem.
Drzewa
Applet javy pokazujący tworzenie drzewa AVL
Micro Memo
Program do wspomagający nauczanie na telefon komórkowy.
TODO: zamieścić demo odpalające midleta MicroMemo w applecie Micro Emulator (test).
Katalog
Program katalogujący dane na płytach CD. Dawno temu go pisaliśmy z Żukiem i jest prawie skończony, ale rozgrzebany trochę. Duży to był projekt i warto byłoby go ożywić.. TODO: przejrzeć źródła i pogadać z Żukiem (chociaż on pewnie w ogóle nie ma czasu). Program windowsowy pisany w C++Builderze, może przepisać go do wxWidgets??
Marek Mail System
Biblioteka w C#.NET do obsługi emaili. Upraszcza i automatyzuje wysyłanie emaili.
  • Źródła (GPL) udostępniam TU
  • Dokumentacja (wygenerowana programem doxygen) jest TU
  • Cechy/Plany:
    • Wysyłanie maili przy użyciu SMTP - zrobione.
    • Wysyłanie o określonej godzinie - NIE zrobione. (jeszcze)
    • Obsługa dwóch typów maili (html i tekst) - zrobione.
    • Łatwe dodawanie załączników - zrobione.
    • Zarządzanie wysłanymi mailami i błędami (ASP.NET2) - NIE zrobione. (jeszcze)
    • Obsługa szablonów maili - zrobione.
    • Przykładowe interfejsy webowy i winforms - zrobione.
Komiwojażer
Niewielki projekt wykonany na zajęcia z Metod Optymalizacji.
Komiwojażer 2 RASI (wykorzystujący bibliotekę obliczeń równoległych PVM)
Program szukający rozwiązań problemu komiwojażera metodą tabu search z użyciem biblioteki PVM
Źródła(na licencji GPL)
Przy okazji zamieszczam tu referat zrobiony na ten sam przedmiot, co powyższy program.
Referat o Sun RPC
Alarm
Mój pierwszy program pod Windows. Został opublikowany w czasopiśmie PC Shareware i umieszczony na płytce CD dołączanej do tego czasopisma. :] (a potem to czasopismo zbankrutowało... :D) Niestety zgubiłem gdzieś źródła.. TODO: znaleźć płytkę z PC Shareware i umieścić ten program tutaj i screenshoty też.
Zwierzątka :)
Prosty 'skrypt' (a właściwie zwykły plik xhtml) wyświetlający zdjęcia zwierząt z różnych miejsc internetu :P Po co to? Bo moja siostrzenica lubi oglądać zwierzątka i pytać "a co to jest?" :) ('skrypt' wykorzystuje HTML Slidy i zdjęcia z Wiki Commons). Bardzo łatwo dopisywać urle kolejnych zdjęć do wyświetlania (nie opisuję jak, bo wystarczy zajrzeć do kodu). TODO: fajnie byłoby zrobić wtyczkę do firefoxa pozwalającą tworzyć takie slideshowy i szybko dodawać kolejne zdjęcia..

TODO: Przeglądnąć dysk i powstawiać tu więcej moich programów (np. Katalog CD, Krzyżówka...)

O mnie

Moje zdjęcia

TODO: więcej? :P

Moja radosna twórczość :P

czyli zabawa z Ardourem, Hydrogenem i może innymi programami muzycznymi..

księga gości/forum/hydepark..

http://www.mojeforum.net/langara/ Pierwsza próba założenia forum.. (phpbb)
TODO: sprawdzić inne darmowe serwery forumowe wykorzystujące phpbb
TODO: założyć jakieś wątki/tematy na tym forum.. :P

Humor

uwaga: nie ocenzurowane i głupawe :D

Ciekawe programy

Programy których używam..
Czasami znalezienie programu który najlepiej odpowiada naszym potrzebom zajmuje dużo czasu. Żeby być może oszczędzić trochę tego czasu innym, albo podyskutować o tym który program jest lepszy i dlaczego, zamieszczam tutaj tabelę programów z opisami. W każdej kategorii, pierwszy program to ten którego aktualnie używam. Jeśli chcesz polecić mi jakieś lepsze odpowiedniki wymienionych programów, to napisz do mnie (mój email jest na górze strony). Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z obsługą któregoś z nich, to również pisz, ale najpierw RTFM. Większość wymienionych programów jest open source i działa pod systemami uniksowymi, ale część z nich została również sportowana do windowsa.
Rodzaj programu programy i opisy
przeglądarka WWW
IceWeasel
Czyli Firefox. Nazwa i logo zostało zmienione ponieważ Mozilla pokłóciła się z Debianem o użycie nazwy i loga Firefoksa.
Galeon
Odchudzony Firefox. Wyglądem przystosowany do środowiska GNOME. Niby szybszy od Firefoksa, ale ciągle trochę wolny.
Dillo
Bardzo mała i bardzo szybka przeglądarka, ale ma jakiś własny prosty silnik renderowania stron i tylko proste strony wyglądają w miarę poprawnie. Nie nadaje się do przeglądania onet.pl, ale jak ktoś ma wolny komputer i chce przeglądać wikipedię, to Dillo sobie poradzi.
Klient poczty
Evolution
Domyślny klient pocztowy środowiska GNOME. Ma raczej wszystko co potrzeba. Oprócz poczty są tam takie rzeczy jak kalendarze, notatki, zadania, alarmy itp..
IceDove
Czyli Thunderbird. Zmiana nazwy z tego samego powodu, co IceWeasel. Kiedyś używałem, ale przestałem i nie pamiętam już dlaczego :P Ma tą przewagę, że jest również w wersji dla windowsa. Ogólnie podobny do Evolution.
Czytnik news
Pan
jedyny którego używałem.. Nie mam zastrzeżeń raczej..
Pobieranie plików
wget
Konsolowy program, ale bardzo dobry. Duże możliwości.
DownThemAll
Wtyczka do Firefoksa. Wygodniejsza od wbudowanego mechanizmu pobierania plików.
Klient FTP
gFTP
Prosty wygodny klient FTP. Dwu panelowy w stylu Windows Commander.
Midnight Commander
To jest konsolowy menadżer plików zawierający klienta FTP. Dwu panelowy, podobny do Dos Nawigatora.
Komunikator internetowy
Kadu
Komunikator sieci gadu-gadu. Obsługuje wszystkie bonusy typu: wyszukiwanie w katalogu publicznym, rejestrowanie nowych użytkowników, przesyłanie plików, rozmowa głosowa i ma dużo różnych wtyczek np: sprawdzanie pisowni, czy statusy z odtwarzacza muzycznego. Długo kiedyś szukałem multi komunikatora, który obsługiwałby sieć Jabbera i gadu-gadu, ale nie znalazłem takiego, który w sieci gg miałby wyszukiwanie w katalogu publicznym i rejestrowanie nowych użytkowników. Jak znacie taki, to dajcie znać bo chciałbym korzystać również z Jabbera nie włączając dwóch komunikatorów na raz.
Skype
Popularny komunikator głosowy przechodzący przez firewalle i inne NATy... Niestety wersja linuksowa ciągle nie obsługuje kamerek video.. Jak znasz jakiś program pozwalający na komunikację video między Linuksem, a Windowsem, to napisz bo szukam i nie mogę znaleźć...
Klient p2p
aMule
Klient sieci ed2k. Klon eMule. Oryginalny eMule działa tylko pod Windowsem, a aMule pod wieloma różnymi platformami; aMule = all-platform Mule. Program jest napisany z użyciem biblioteki wxWidgets, więc pod każdym systemem wygląda tak jakby był pisany specjalnie pod ten system.
azureus
Klient sieci bitTorrent napisany w Javie. Działa i pod Linuksem i pod Windowsem. Trochę pamięciożerny (ech ta Java..)
Monitor systemu
gkrellm
Szybki, ładny pasek wyświetlający najróżniejsze informacje o systemie np.: użycie cpu, użycie dysków, wolne miejsce na dyskach, użycie sieci, czas, data, montowanie, sterowanie xmmsem, prędkość wiatraczków, temperatura procesora i czegoś tam jeszcze, napięcia, głośność, mail checker i wiele innych; program ma dużo skórek.
top
Standardowe uniksowe narzędzie monitorujące procesy w systemie.
gnome-system-monitor
Ładny, ale trochę powolny system monitor.
xfce4-taskmanager
Odchudzony gnome-system-monitor.
Menadżer plików
Worker
Dwu panelowy filemanager pod Linuksa. Wszystko w nim można dowolnie skonfigurować i po takiej konfiguracji staje się bardzo wygodny. Poza tym jest mały i szybki. Wygląd jest taki sobie (wolałbym gdyby był oparty na GTK2), ale można sobie skonfigurować po swojemu kolory, czcionki itp.
Nautilus
Menadżer plików w stylu windowsowym. Ładny, ale wolny (i wieszał mi się czasami jak go kiedyś używałem). Ma podgląd plików multimedialnych, obsługuje FTP i chyba sambę. To jest domyślny filemanager środowiska GNOME.
Thunar
Domyślny filemanager środowiska XFCE. Ładny szybki i łatwy w obsłudze. Taka odchudzona wersja Nautilusa. Polecam dla tych co lubią menadżery plików w stylu windowsowym.
Archiwizacja/kompresja danych
file-roller
Graficzny w stylu win-rara.
edytor plików tekstowych
Vim
Najlepszy (i chyba najstarszy) edytor tekstu dla programistów (i nie tylko). Bardzo nietypowo się go obsługuje i trzeba się najpierw nauczyć, ale potem edytujemy pliki dużo szybciej niż "normalnymi" edytorami. To jest program typu: love-or-hate. Jest szybki, mały i elastyczny. Działa na chyba wszystkich systemach/platformach na świecie.
emacs
Bardzo rozbudowany edytor dla programistów. Popularny w środowisku GNU. A ja i tak wolę vima :P
gedit
Prosty, ładny, podświetla składnie, czyli idealny dla początkujących.
program słownikowy
kydpdict
Graficzny słownik polsko angielski i polsko niemiecki, potrafiący korzystać z różnych źródeł danych: SAP, PWN Oxford 2003, PWN Oxford 2004, YDP Collins, YDP Langenscheidt i może jeszcze inne.. Odtwarza wymowę, przechwytuje schowek, co znacznie przyspiesza tłumaczenie (wystarczy podwójnie kliknąć w słowo na stronie internetowej i pojawia się tłumaczenie)
MemAid
Program wspomagający naukę. Idea jest podobna do takiego windowsowego programu: SuperMemo. Tylko że MemAid jest darmowy i działa pod Linuksem. Program używa sieci neuronowych do optymalnego rozkładania w czasie terminów powtórek. To pozwala na zminimalizowanie czasu nauki i gwarantuje że nauczonych rzeczy nie zapomnimy już nigdy :D. Więcej o tym dlaczego to się opłaca jest tutaj.
CD ripper
Grip
Działa jak należy. Innych nie używałem. Tworzy mp3, ogg i inne..
Odtwarzacz audio
beep-media-player
Mały, szybki, stabilny. Fork xmmsa. Jest dużo innych nowszych, ładniejszych, ale różne z nimi są problemy, poza tym przyzwyczajony jestem do xmmsa :P
Listen
Czasem używam. Fajny nowy, ale wkurza mnie jak w tle odpala jakiś wątek pythonowy (aktualizujący kolekcję muzyki chyba) i zajmuje cały procesor i nie przestaje nawet jak wyłączę odtwarzacz.. (trzeba skillować ten wątek..). Potrafi odtwarzać radia internetowe. A moje ulubione radio komediowe jest TU :P
Amarok
Rozbudowany, nowy, oparty na Qt, powolny, ale ma fajne wtyczki jak np: Automatyczne wczytywanie tekstów utworów z bazy Lyrc, i informacji o zespole z Wikipedii, potrafi odtwarzać radia internetowe.
Odtwarzacz video
MPlayer
Najlepszy program do odtwarzania filmów! Napisy pięknie cieniowane, bardzo wygodna obsługa klawiaturą, szybkie przewijanie,w windowsie: nie trzeba instalować żadnych kodeków tylko ściągnąć ze strony mplayera paczkę z kodekami i skopiować ją do katalogu z mplayerem. Obsługa jest nie typowa więc najpierw polecam przeglądnąć dokumentację (na stronie mplayera - również po polsku) TODO: opis dla windowsowców jak to łatwo zainstalować, skonfigurować i używać.
VLC
Ciekawy odtwarzacz video działający na wielu różnych platformach, obsługujący bardzo dużo formatów/kodeków/strumieni danych. Napisy też działają i jest napisany w wxWidgets, więc ładnie wygląda i pod Linuksem i pod Windowsem. Przewagę nad MPlayerem ma taką, że ma interfejs graficzny :D, ale istnieją przecież graficzne nakładki na MPlayera.
Wielościeżkowy procesor dźwięku
Ardour
Zaawansowany DAW (Digital Audio Workstation) pod Linuksa i OS X. Korzysta z systemu JACK (świetny standard umożliwiający przesyłanie dźwięku pomiędzy różnymi aplikacjami synchronicznie z bardzo małymi opóźnieniami). TODO: napisać coś więcej; zamieścić jakieś moje nagrania (tak tak na pewno :P) Ostatnio pojawiła się wersja 2.0 z interfejsem GTK2 (na razie paczka debianowa jest w experimental)
Audacity
Prosty, używam go czasem jak trzeba sprawdzić czy mikrofon działa :P
Automat perkusyjny
Hydrogen
Automat perkusyjny pod Linuksa również działający z systemem JACK. Intuicyjny i łatwy w obsłudze (efekt pierwszego mojego uruchomienia programu: próbka). Szkoda tylko że interfejs jest w Qt3 A nie w GTK2. I jeszcze jedna próbka.
Edytor graficzny
Gimp
Darmowy program graficzny dorównujący funkcjonalnością najlepszym komercyjnym aplikacjom tego typu. Dzięki obsłudze wtyczek/skryptów jest bardzo elastyczny i cały czas powstaje duużo dodatkowych funkcji. Działa pod Linuksem, OS X i Windowsem.
Przeglądarka grafiki
qiv
Bardzo szybka przeglądarka. Klawisz '?' pokazuje pomoc.
Procesor tekstu
Open Office Writer
Używam, chociaż nie lubię tego typu programów, bo TeXmacs nie jest jeszcze idealny..
TeXmacs
Łączy profesjonalizm systemu składania tekstu LaTeX i łatwość obsługi programów typu Office. TODO: napisać więcej (dopiero zaczynam tego używać) (w sumie od pół roku go nie ruszałem już; może jak będę potrzebował jakiś artykulik ładnie wydrukować to wrócę do nauki TeXmacsa) (w sumie może lepiej używać czegoś opartego na XMLu, a nie na TeXie; tylko że nie znam dobrych programów obsługujących XHTML+MathML..)
Edytor html/xhtml/xml
XMLmind XML Editor
Ostatnio szukałem dobrego darmowego edytora XML/XHTML i najlepsze co znalazłem to właśnie ten program. Niestety napisany w Javie i wygląd ma taki sobie. Ale dość wygodnie się w nim pracuje.
Nvu
Edytor XML typu WYSIWYG. Fork Mozilla Composera. Łatwy w obsłudze i wygodny szczególnie dla początkujących. Pozwala stworzyć poprawny dokument XHTML nie znając XHTMLa ani HTMLa.
Amaya
Edytor HTML/XHTML/MathML/SVG tworzony przez organizację W3C. Wersja 9.53 u mnie się wysypuje, więc nie używam, ale liczę na to że program będzie się rozwijał, bo używa mojej ulubionej biblioteki: wxWidgets :P
Boot manager
Grub
Najlepszy, ale trzeba poczytać instrukcję żeby go zrozumieć.. Obsługuje oczywiście Linuksy, windowsy i wiele innych systemów operacyjnych.
Window manager
XFCE
Ładny i szybki window manager. I stabilny :]. Oparty na GNOME.
GNOME
Bardzo ładny, ale trochę wolny i kiedyś mi się sypał (jak go używałem z rok temu)
Beryl
Właściwie nie jest to window manager, tylko composite manager (czy jakoś tak). Wygląda to tak: demo1, demo2, demo3. Oczywiście wszystko jest konfigurowalne, więc sami wybieramy jakie chcemy efekty, jaką klawiszologię czy myszologię. Po prostu dodaje fajne efekty graficzne. Można go używać z dowolnym window managerem. Miałem małe problemy ze skonfigurowaniem tego cuda, ale już działa. W internecie jest dużo how-to o tym. Warto korzystać z nowszych how-to, bo dużo się zmieniało ostatnio w sposobie instalacji/konfiguracji (zmiany w kierunku łatwiejszej instalacji oczywiście). Czasami lubi się wysypać niestety (przynajmniej u mnie). Czy to służy tylko ładniejszemu wyglądowi? Nie. Myślę, że beryl pozwala na efektywniejszą pracę. Sprawdźcie sami.. Korzysta z akceleracji karty graficznej, więc działa płynnie na prawie każdym komputerze.. (no powiedzmy na takim, na którym działa Quake 3).
IDE
Code::Blocks
Opensourcowe IDE języka C++ napisane w wxWidgets. Obsługuje perę kompilatorów i chyba parę debuggerów (a przynajmniej gdb). Działa pod Linuksem i windowsem.
Netbeans
Darmowe IDE języka Java autorstwa twórców Javy, czyli firmy Sun. Pozwala również pisać programy na telefony komórkowe. Powolne jak każdy program napisany w Javie :P
Anjuta
Rozbudowane linuksowe IDE języka C++.
Inne ciekawostki
Stellarium
Piękne opensourcowe planetarium.
Open Arena
Całkowicie opensourcowa wersja Quaka 3 :] Tylko czekać aż posypią się różne mody i missionpacki :P
Flight Gear
Symulator lotu wykorzystujący mapy googli, czyli latamy nad prawdziwymi miastami :] Niestety nie ma żadnych bitew powietrznych, bo developerzy skupiają się na dopracowywaniu realistyczności.
Inkscape
Program do grafiki wektorowej w stylu Corel Draw
Frozen Bubble
Fajna sieciowa gierka napisana w perlu! :D
X-Moto
Motory :]
Machine Ball
Piłka nożna dla spychaczy :] Fajnie się gra w dwie osoby! Muzyczki ciekawe (w stylu amigowskich modułów)
Critical Mass
Strzelaninka (widok z góry)
Chromium
Jeszcze jedna. (też fajna :P)
Armagetron
Fajne wyścigi (również w sieci).
LBreakout
Ładny linuksowy arkanoid
LTris
Ładny linuksowy tetris
Neverball
Fajna zręcznościówka. Kierujemy piłką tak, żeby nie spadła :P
Neverputt
Golf podobny graficznie do Neverball
TODO: bezpośrednie linki do screenshotow programów/gier, Zaznaczać które z programów są spakowane i można je zainstalować prostym poleceniem apt-get install <program>; napisać wcześniej minimini howto o apt-gecie; osobną kategorię do gier zrobić; i programy gitarowe jeszcze (tuxguitar;link do muzyka/kozathemaster_tab.tg);

Linki/Zakładki

TODO

Bajery

no bo przecież na każdej stronie muszą być jakieś głupie zegarki, fontanny, latające napisy itp...

TODO: więcej bajerów! (i rozejrzeć się za ładnymi licznikami odwiedzin)

pure debian

Poprawny XHTML 1.0!Poprawny CSS!mucha

Tą stronę najlepiej oglądać za pomocą przeglądarki html. :-)
Wszystkie prawa zastrzeżone Marek Langiewicz 2007
[ vim: set spelllang=pl,en spell: ]