program "Micro Memo"

O programie

"Micro Memo" to program który pisałem jako projekt programistyczny na uczelni. Pomysł polega na stworzeniu czegoś podobnego do "Super Memo" (jest taki program pod MS Windowsa), ale działającego na komórkach.

Tworzymy sobie bazę pytań i odpowiedzi (np. słówka w języku obcym) i kopiujemy ją na komórkę, a program nas odpytuje z tych pytań. Zadaniem programu jest tak zaplanować terminy powtórek, żeby zminimalizować czas nauki. Ta minimalizacja czasu polega na takim zaplanowaniu terminów powtórek dla poszczególnych pytań, żeby kolejne zapytanie o dane słówko nastąpiło tego dnia, kiedy jeszcze nie zapomnieliśmy całkiem jaka jest odpowiedź (bo bez sensu się uczyć tego samego od nowa), ale również nie za wcześnie (bo bez sensu powtarzać coś do pamiętamy bardzo dobrze).

A skąd program ma wiedzieć jak szybko zapomnimy dane słówko? Program będzie się tego uczył od nas na podstawie wcześniejszych zapytań o dane słówko (użytkownik po każdym zapytaniu i zobaczeniu odpowiedzi ocenia jak dobrze znał odpowiedź w skali 1..6)

Korzyści płynące z używania tego typu programu są wyjaśnione najlepiej na stronie programu Memaid (tutaj). Memaid to podobny program do Super Memo, ale działający pod linuksem.

Dokładniej o Micro Memo napisałem w opisie projektu na uczelnię (tutaj). Program nie jest jeszcze skończony (chociaż już dawno zaliczony... :P). Z przytoczonego opisu wykonałem pierwsze 4 punkty. Poza tym jestem w trakcie przepisywania kodu, ponieważ chcę aby Micro Memo działał nie tylko na komórkach, ale jako applet na stronie www i jako zwykła aplikacja na PC. Żeby większość kodu była wspólna dla tych trzech platform napisałem klasy realizujące takie rzeczy jak dostęp do dysku (lub karty pamięci telefonu), wyświetlanie różnych danych i pobieranie klawiszy dla każdej z platform osobno. Jak skończę to przepisywanie to zamieszczę kod Micro Memo na tej stronie (i applet z działającym programem).

Tą stronę najlepiej oglądać za pomocą przeglądarki html. :-)
Wszystkie prawa zastrzeżone Marek Langiewicz 2007
[ vim: set enc=utf-8 spelllang=pl,en spell: ]